Ulgi podatkowe – jakie nam się należą?

PIT-37 to deklaracja podatkowa, którą muszą składać wszystkie osoby uzyskujące dochody za pośrednictwem płatników. Druk jest przeznaczony m.in. dla tych, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło. PIT-37 obejmuje także osoby pobierające świadczenia, np. renty lub emerytury. Na druk PIT-37 można nanosić szereg ulg podatkowych.

 

PIT-37 a ulgi podatkowe

Rozliczając się za rok ubiegły warto pamiętać o ulgach podatkowych. Co istotne, co roku przepisy ich dotyczące nieco się zmieniają. Ostatnią tendencją jest stopniowe wycofywanie się z ulgi na Internet. Obecnie przysługuje ona tym osobom, które korzystają z niej po raz pierwszy. Likwiduje się też zwrot VAT za materiały budowlane. Nowością są pewne zmiany w uldze na dzieci.

 

Generalnie jednak w polskim systemie podatkowym funkcjonują następujące ulgi:

  • na Internet (zwrot wydatków poniesionych za korzystanie z Internetu) – dotyczy druków PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37;
  • za krwiodawstwo – obejmuje formularze PIT-28, PIT-36, PIT-37;
  • rehabilitacyjna – dla druków PIT-28, PIT-36, PIT-37;
  • z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego – dotyczy deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-37;
  • z tytułu składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne – obejmuje formularze PIT-16A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37;
  • prorodzinna – możliwa dla tych, którzy oddają deklaracje PIT-36 i PIT-37.
  • Więcej o ulgach podatkowych przeczytasz na: http://abc-podatki.pl/ulgi-podatkowe/

 

Oprócz wyżej wymienionych możliwe jest uzyskanie ulgi na przewodnika, psa asystującego, abolicyjną oraz z tytułu kosztów poniesionych na nowe technologie. Większość ulg rozlicza się od dochodu lub podatku. Zdecydowanie rzadziej można się spotkać z sytuacją, gdy ulga obliczana jest z przychodu.

 

Czy warto korzystać z programów odliczających ulgi?

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne jest składanie deklaracji podatkowych online, za pośrednictwem specjalnych programów. Tego typu rozwiązanie jest godne polecenia. Nowoczesne programy są nie tylko intuicyjne i funkcjonalne. Umożliwiają one kontrolowanie wszystkich etapów procesu weryfikacyjnego – aż do uzyskania UPO na swój adres e-mailowy. Tego typu programy są bezpieczne i, co ważne, rokrocznie się je aktualizuje. Korzystając z nich nie musisz się przejmować, że pewne nowelizacje nie zostały w nim uwzględnione.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *