PIT 2017 Online

Poradnik – Jak rozliczyć PIT Online w 2017 roku

Od kilku lat podatnicy w Polsce z powodzeniem korzystają z możliwości rozliczenia PIT Online. 2017 rok będzie zapewne kolejnym rekordowym jeżeli chodzi o ilość złożonych w ten sposób deklaracji. W jaki sposób rozliczyć się internetowo? Przedstawiamy kilka sposobów oraz dajemy praktyczne wskazówki jak zrobić to właściwie.

 

Rozliczyć PIT 2017 przez Internet możemy na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest pobranie programu edeklaracje ze strony ministerstwa finansów i wypełnienie za jego pomocą druków aktywnych. Bezpośrednio przez system można wysłać PIT drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego przypisanego do podatnika.

 

Drugim sposobem jest pobranie programu PIT umożliwiającego wysłanie online deklaracji PIT 2017. Z systemem wysyłki elektronicznej spięta jest większość programów, w tym PITax (dostępny tutaj), Format oraz e-PITy. Wybór programu jest w szczególności dobrym rozwiązaniem dla początkujących podatników, wspomniane programy w dużym stopniu upraszczają wypełnienie formularzy i nie wymagają zbyt wiele wiedzy od podatnika.

 

Trzecim sposobem są aplikacje online, dostępne z poziomu przeglądarki. Ich działanie jest w zasadzie identyczne jak programów desktopowych, natomiast nie wymagają instalacji na komputerze.

 

Niezależnie od sposobu, który wybierzecie, przy wysyłaniu PIT Online trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • Do potwierdzenia swojej tożsamości przygotuj kwotę dochodu z zeszłego roku podatkowego. Będzie ona potrzebna do potwierdzenia wysłania
  • Po wysłaniu pamiętaj o pobraniu UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru, który jest potwierdzeniem wysłania PIT przez Internet
  • Zorientuj się, czy systemy deklaracji działają – często na początku roku serwery są testowane i dopiero od pewnego momentu przyjmują oficjalne wnioski (taka sytuacja zdarzyła się kilka lat temu i wiele osób, które w styczniu wysłały pity w rzeczywistości nie wysłała do US deklaracji). Kolejnym momentem wzmożonej czujności jest koniec okresu rozliczeniowego. W kwietniu może dojść do przeciążenia serwerów i ciężko przewidzieć ich dokładną reakcję. Dla pewności nie zostawiaj wysłania PITów Online na ostatnią chwilę.