PIT 28

Formularz PIT 28 2017 do Pobrania/Ściągnięcia w PDF

PIT-28 to formularz podatkowy przeznaczony dla działalności gospodarczej rozliczanej ryczałtem ewidencjonowanym. Jest to typ opodatkowania dochodu firmy na zasadzie stałej stawki zależnej od rodzaju wykonywanej działalności. Druki PIT 28 można składać w 2017 roku do końca stycznia, w odróżnieniu od pozostałych deklaracji.

 

PIT28 posiada duże ograniczenia przy rozliczeniu podatku, podatnicy nie mogą w tym przypadku skorzystać z odliczenia kosztów, nie należą się także ulgi za osobę samotnie wychowującą dziecko, w ramach PIT-28 nie można także rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.

 

Rozliczenie PIT 28 za Ryczałt Ewidencjonowany

Kto rozlicza formularz PIT 28? Poniżej lista podatników, którzy zaliczają się do tego grona:

  • Podatnicy, którzy poza działalnością gospodarczą czerpią dochody z tytułu dzierżawy, poddzierżawy, najmu bądź podnajmu.
  • Osoby prowadzące indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczające się wg. ryczałtu ewidencjonowanego.
  • Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą jako spółka jawna opodatkowana ryczałtowo, bądź spółka cywilna jako osoba fizyczna.

 

PIT-28 przez Internet

Coraz popularniejszą drogą rozliczenia PIT 28 jest forma elektroniczna. Ułatwia to program do PIT 28, który jednocześnie pozwala na wysłanie formularza poprzez system e-deklaracje prowadzony przez Ministerstwo Finansów.

 

Załączniki do PIT 28

Przy rozliczeniu PIT 28 przydadzą nam się następujące załączniki: PIT 28/A, PIT 28/B, PIT/D, PIT/O, PIT-2K