Kto wypełnia PIT-36 i PIT-36L?

Podatki odprowadzają nie tylko osoby, które osiągają dochody wynikające z umowy o pracę, pobierają emeryturę, rentę czy pracują na umowie o dzieło lub zlecenia. Obowiązek płacenia podatków spoczywa także na osobach, które prowadzą działalność gospodarczą. Osoby, które taką działalność dopiero uruchomiły z pewnością zastanawiają się, jaki powinny wypełnić PIT.

 

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą przeznaczony jest PIT-36 pod warunkiem jednak, że w chwili zakładania działalności gospodarczej nie wybrały podatku liniowego. W przypadku osób, które wybrały podatek liniowy obowiązuje bowiem PIT-36L. PIT-36 muszą wypełnić i złożyć nie tylko osoby, które osiągają dochód z prowadzenia działalności gospodarczej. Spoczywa on także na osobach, które zajmują się produkcją rolną zaliczaną do działów specjalnych i wybrały ogólne zasady opodatkowania. W gronie osób, które rozliczają się składając PIT-36 są także osoby, które zdecydowały się wydzierżawić lub wynająć osobom trzecim nieruchomości. Także osoby, które pracują za granicą, które otrzymują zagraniczną rentę lub emeryturę, mają obowiązek wypełnienia PIT-36.

Formularz PIT-36 powinni złożyć także rodzice małoletnich dzieci, którzy ich dochody rozliczają na wspólnym PIT. Sprawdź pozostałe Formularze PIT 2016/2017: Spis formularzy ABC Podatki.

 

Za rok 2016 mamy czas na złożenie tego formularza do końca kwietnia 2017 roku. Ze względu jednak na fakt, iż 30 dzień kwietnia wypada w roku 2017 w sobotę, która jest dnem ustawowo wolnym od pracy, na złożenie PIT-36 i PIT-36L mamy czas do 2 maja 2017 roku. Oczywiście deklarację możemy złożyć wcześniej.

 

Osoby, które składają PIT-36 mają prawo do skorzystania z szeregu ulg podatkowych. Mogą między innymi odliczyć kwotę 4 866 złotych, którą w ciągu roku podatkowego wpłaciły na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Zarówno osoby, które rozliczają się na drukach PIT-36 i PIT-36L mają prawo do odliczenia składki chorobowej, emerytalno-rentowej oraz składki zdrowotnej. Mogą także przekazać 1 procent swojego podatku wybierając jedną z organizacji pożytku publicznego.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *