Jaka jest kwota wolna od podatku w roku 2017?

Już od kilkunastu lat wszystkie osoby, które osiągają dochody muszą nimi dzielić z Urzędem Skarbowym. Istnieje jednak kwota, która zwalnia daje nam szansę na uniknięcie płacenia podatku. Osoby, które zarabiają kwotę do 3091 złotych nie muszą płacić podatku dochodowego.

Jest to tak zwana kwota wolna od podatku. Jest ona, nawet w polskich realiach, żenująco niska. Z trudnością więc znajdziemy osoby, które nie muszą płacić podatku dochodowego. Kwota wolna od podatku nie uległa zmianie od roku 2009. Mimo licznych zapowiedzi rządów, mimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, że pozostaje ona w niezgodzie z konstytucją, podatnicy, którzy będą rozliczać się w 2017 roku za rok 2016, będą to robić nadal na takich samych zasadach, jak dotychczas.

 

Kwotę wolną od podatku mogą odliczyć ci podatnicy, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym wyliczając swój podatek według ogólnej skali podatkowej, czyli ci, którzy płacą podatek w wysokości 18 i 32 %. Z kwoty wolnej od podatku nie mogą skorzystać ci podatnicy, którzy rozliczają się z fiskusem w formie podatku liniowego (wynosi on 19%), na podstawie ryczałtu lub karty podatkowej. Pamiętajmy, że nawet w sytuacji, kiedy nasz dochód nie jest wyższy niż kwota wolna od podatku mamy obowiązek złożyć do 30 kwietnia 2017 roku deklarację podatkową za rok 2016.

 

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek na temat kwoty wolnej od podatku w innych krajach Europy. Nie we wszystkich krajach europejskich kwota wolna od podatku obowiązuje. Tak jest między innymi u naszych południowych sąsiadów, Czechów oraz w Holandii. Ale mieszkańcy tych krajów mają możliwość skorzystania z większej niż w Polsce ulg podatkowych. W krajach, w których obowiązuje kwota wolna od podatku jest ona wielokrotnie wyższa niż w Polsce. Z reguły kwota ta w przeliczeniu na złotówki wynosi w granicach od dwudziestu do nawet trzydziestu tysięcy złotych. Takie kwoty obowiązują na przykład w Niemczech, Danii i we Włoszech. W Wielkiej Brytanii, Finlandii, na Cyprze kwota wolna od podatku jest jeszcze wyższa.

 

Źródło:

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *